11.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023

Repasované telefóny sú cesta, ako šetriť náklady aj životné prostredie

Zaobstarávanie telefónov môže byť pre firmy aj podnikateľov ekologickejšie a lacnejšie, a to až o 40% oproti bežnej obstarávacej cene. Na českom trhu totiž už rok pôsobí fínska spoločnosť Swappie, ktorá vykupuje, repasuje a predáva iPhony pre firmy aj verejnosť. Od svojho založenia v roku 2016 expandovala do 15 krajín a tento rok prekonala míľnik 1 milióna spokojných zákazníkov. Trh s repasovanými telefónmi tak získava odbyt aj dôveru po celom Česku aj Európe a podľa Financial Times sa Swappie stáva najrýchlejšie rastúcou európskou spoločnosťou roku 2022.

iPhone ako nový, a pritom za nižšiu cenu
Proces opravy vráti iPhone do čistého továrenského stavu, čo znamená, že funguje rovnako ako úplne nový, repasovanie mu navyše vráti jeho pôvodnú kvalitu aj vzhľad. Swappie zaručuje kvalitu svojich telefónov vďaka plnej kontrole nad celým dodávateľským reťazcom aj starostlivému testovaniu. Garantuje, že každý repasovaný iPhone má batériu s kapacitou najmenej 80% a že bude fungovať ako nový. Samotný proces kontroly pozostáva u Swappie z 52 krokov. Súčasťou služby je všetko od testovania a servisu použitých telefónov až po priamy predaj repasovaných zariadení s minimálnou zárukou 12 mesiacov Swappie WarrantyTM.

Negatívny vplyv na prírodu je až o tretinu nižší
Hlavným prínosom je aj obrovská úspora emisií a okamžitý pozitívny vplyv na životné prostredie. Na svete existuje viac chytrých telefónov ako ľudí, pričom 83 % ekologickej záťaže vzniká už pri výrobe. Za posledných 10 rokov sa toto množstvo zvýšilo o 730 % a z prieskumov vyplýva, že predĺženie doby používania telefónu o jeden rok môže znížiť jeho vplyv na životné prostredie až o tretinu. Pre ilustráciu, zakaždým, keď si zákazník kúpi od Swappie repasovaný telefón, je to, ako by zasadil jeden strom. Len v roku 2021 pomohlo Swappie ušetriť toľko ton oxidu uhličitého, že by to stačilo na vysádzanie niekoľkých kilometrov lesa.

Česi si svoje staré veci radi nechávajú, hoci ich už nepoužívajú
Prieskum spoločnosti Kantar, ktorý zisťoval, aké prekážky bránia Čechom v predaji ich použitých telefónov, ukázal, že zhruba 34 % respondentov nemá záujem o predaj svojej starej elektroniky. 64% Čechov si svoj telefón necháva, hoci viac ako štvrtina z nich potvrdzuje, že zariadenie nevyužívajú. Swappie chce tento trend zmeniť a urobiť predaj telefónov dostupnejší pomocou jednoduchej a intuitívnej služby. Firmy a podnikatelia predajom svojich starších telefónov môžu ešte viac znížiť svoje náklady na výmenu zariadenia.

Jednoduchý a rýchly predaj telefónu
Predaj použitého telefónu spoločnosti Swappie zahŕňa 3 jednoduché kroky: vyplnenie formulára, zabalenie a odoslanie telefónu. Odhad ceny za telefón sa zákazníkovi zobrazí hneď po vyplnení formulára. Za 1–3 pracovné dni Swappie telefón dostane, technici vykonajú kontrolu telefónu do 2–3 pracovných dní a posúdia jeho reálny stav. Pokiaľ všetko súhlasí s informáciami uvedenými vo formulári, dostane zákazník platbu na svoj účet ihneď. V prípade, že je kondícia iPhonu iná, než bolo uvedené v predajnom formulári, navrhne Swappie adekvátnu cenu za telefón a ak s ňou zákazník nesúhlasí, dostane svoj telefón obratom zadarmo späť.

Polovica spotrebiteľov hľadí pri nákupe na ekológiu
Z prieskumu spotrebiteľského správania #FutureConsumerIndex od spoločnosti EY vyplýva, že 51 % spotrebiteľov chce venovať problematike životného prostredia viac pozornosti ako predtým. Podľa medzinárodného prieskumu Consumer Sustainable Behavior Index (CSBI) potom českí respondenti považujú za hlavný spôsob na ochranu planéty zodpovedné hospodárenie s odpadmi, opakovane však výrobky používa len 30 % z nich. Takmer polovica opýtaných považuje za hlavnú prekážku nedostatočné infraštruktúrne riešenia a na firmy, ktoré udržateľné správanie uľahčujú, tak dlhodobo reagujú veľmi pozitívne.

Nejnovější články

Další články autora