11.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023

Kto neinvestuje, prehráva

Neustále rastúce náklady a úrokové sadzby nútia firmy rýchlo meniť svoje plány. Tie opúšťajú svoje zabehnuté koľaje a progresívne reagujú na trhovú situáciu. Niektoré sa prikláňajú k obmedzeniu investícií.

Chladná hlava víťazí
Na trhoch panuje nervozita. Firmy sa nechcú spáliť a sú opatrné, ale niektoré investície nemožno z dlhodobého hľadiska odkladať. Hrozí totiž, že spoločnostiam tzv. prejde vlak a prevalcuje ich konkurencia.

V poslednej dobe vzali za svoje dlhodobé plány. Firmy, ktoré boli zvyknuté plánovať na niekoľko rokov dopredu, teraz plánujú niekoľko týždňov. K tomu všetkému dochádza k úplne neprehliadnuteľnému zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Koniec zavedeným poriadkom
Veľké korporácie a spoločnosti dostanú v súčasnej chvíli v bankách úrok okolo 8%. Pritom v minulom roku to bolo 1,5 %. Zdraženie peňazí sa značne prejavuje na maržiach jednotlivých firiem.

Situácia však nie je tak kritická ako v roku 2008, keď banky úplne zastavili úvery pre niektoré odvetvia a situácia trvala vyše 2 roky. To, ako sa zdá, v súčasnej chvíli nehrozí, aj keď banky aj majitelia firiem sú obozretnejší.

Hlavne si nenechať prejsť vlak
Ako najjednoduchšie riešenie sa pre firmy ponúka počkať na pokles úrokových sadzieb, ktorý mnohí očakávajú na jeseň tohto roku. To sa však javí ako slepá ulička. Investície nemožno lusknutím prsta zastaviť a ich skratkovité odkladanie dáva konkurencii tromfy do rúk.

Práve vďaka nutnosti investovania a ponechania si konkurenčnej výhody, nedošlo k prepadom dopytu po úveroch. Do popredia sa tak stále viac dostávajú alternatívne formy financovania, ktoré obzvlášť v súčasnej situácii silne konkurujú bankovým úverom.

Súmrak bankových úverov
Za nástupom alternatívneho financovania, ktorému v poslednom čase vládne investičný crowdfunding, stojí predovšetkým rýchlosť. Peniaze získané touto formou sú krátkodobého charakteru. Preto sú spoločnosti schopné ich získať v priebehu niekoľkých týždňov.

Hlavným predstaviteľom investičného crowdfundingu je v tuzemsku Fingood.cz. Ten ťaží hlavne zo svojej silnej trhovej pozície a širokej investorskej základne, ktorá má vyše 6000 investorov. O tom, že dopyt po tejto modernej forme financovania rastie, svedčia sprostredkované úvery za posledné 3 mesiace. Fingood.cz poskytol v tomto období úvery za 179 miliónov korún. Celkovo tak od začiatku roka poskytol úvery za 353 miliónov korún.

Bankám ich v týchto ohľadoch nepraje ich robustný systém a spôsob posudzovania rizík. Práve v tomto ohľade je Fingood.cz schopný vykonať hodnotenie rizika oveľa progresívnejším spôsobom a prípadné riziká vyvážiť napríklad pomocou dodatočného zaistenia investícií. Banky tu narážajú na svoje pomyselné tabuľky.

Nedá sa však povedať, že sa koná súmrak bankových úverov a spoločnosti hromadne prejdú na alternatívne spôsoby financovania. Banky vďaka svojej veľkosti zostanú v hlavnej úlohe. Zdarne im však bude sekundovať av mnohých ohľadoch konkurovať crowdfunding a ostatné formy alternatívneho financovania, a to predovšetkým vďaka svojej rýchlosti a flexibilite.

Nejnovější články

Další články autora